Hallituksen esitys eduskunnalle laeiksi rakennuksen energiatodistuksesta annetun lain ja rakentamislain muuttamisesta

  • Eduskunnan ympäristövaliokunta (YmV)

FA kannattaa energiatodistusten saatavuuden parantamista

Finanssiala ry (FA) suhtautuu hallituksen esitykseen pääosin myönteisesti. Energiatodistukset ovat finanssialalle tärkeä tietolähde muun muassa rahoituspäätöksissä. FA pitää tärkeänä, että energiatodistusten saatavuutta parannetaan kustannustehokkailla ja joustavilla keinoilla.

1       Energiatodistuksen edellyttämistä laajennusten yhteydessä tulisi vielä arvioida

FA pitää valitettavana, että lausuntokierroksen jälkeen esityksestä on poistettu energiatodistuksen esittämisvelvoite lupaa edellyttävien merkittävien laajennusten yhteydessä. Vaikka direktiivi ei tällaista velvoitetta suoraan edellytä, olisi sen säilyttäminen perusteltua energiatehokkuuden edistämisen sekä rakennusten energiatehokkuutta koskevan tiedon saatavuuden näkökulmasta ja säännös olisi lisättävä lakiin.

FA ehdottaa, että ehdotuksen 5 §:n 1 momenttiin palautetaan lausuntokierroksella olleen hallituksen esitysluonnoksen mukainen sääntely, jonka mukaan energiatodistus on liitettävä rakentamislupahakemukseen myös silloin, kun kyse on rakennuksen laajennuksesta, jossa rakennuksen hyötypinta-ala kasvaa merkittävästi. Tämä edellyttää vastaavasti 5 §:n 2 momentin muuttamista siten, ettei energiatodistuksen liittämisvelvollisuutta koskeva poikkeus ulotu tällaiseen laajennukseen.

FA toivoo, että ympäristövaliokunta huomioi edellä esitetyt muutostarpeet mietinnössään.

2       Virtuaalisten kohdekäyntien mahdollistaminen on kannatettavaa

FA pitää myönteisenä virtuaalisten kohdekäyntien mahdollistamista ja sitä, ettei virtuaalisen kohdekäynnin ole annettava samoja tietoja kuin paikan päällä tehtävän käynnin. FA katsoo, että virtuaaliset kohdekäynnit voivat tehdä energiatodistuksen laatimisesta sujuvampaa ja kustannustehokkaampaa ja voivat näin osaltaan parantaa energiatodistusten saatavuutta.