
Akseli Kettula on Tampereen yliopistolla palkittu luennointitaidoistaan.
- Milloin kannattaa vakuuttaa? Ja milloin on itse asiassa paljon fiksumpaa olla vakuuttamatta vaikkapa omaisuuttaan, ja todeta, että on viisaampaa kantaa kulut ja riskit itse?
- Opettajat saivat Tampereen yliopiston vierailevan opettajan Akseli Kettulan puheenvuoron kautta rautaisannoksen vakuutustietoutta Talous tutuksi -koulutuspäivässä.
Opettajille suunnattu koko päivän mittainen täydennyskoulutuspäivä pidettiin tänä vuonna Helsingissä, Tampereella ja Oulussa.
Tampereen yliopiston vieraileva opettaja Akseli Kettula kävi puolen tunnin puheenvuorossaan läpi, milloin riski kannattaa vakuuttaa ja koska se kannattaa pitää itsellään. Finanssiala on jo vuosia ollut yhtenä järjestäjänä vuotuisessa opettajille suunnatussa talousaiheisessa Talous tutuksi -koulutuspäivässä. Tarkoitus on tarjota opettajille tietoa taloudesta ja eväitä omaan opetustyöhön.
”Kun vakuutustarvetta pohtii, on se erilainen esimerkiksi opiskelijalla, jolla käytettävät rahavarat ovat pieniä ja esimerkiksi tietokoneen rikkoutuminen saattaa suistaa talouden raiteiltaan. Sama vahinko perheelliselle työssäkäyvälle saattaa aiheuttaa rahallista kirpaisua enemmän asian hoitamiseen kuluvassa ajassa. Vakuutus kannattaa ottaa sellaisia riskejä varten, joista ei itse selviäisi – tai sitten ajatella, että vakuutuksen ostamalla ostaa koko palvelun: esimerkiksi autovakuutusten kohdalla yhtiöt ovat hioneet korjausketjun huippuunsa ja asiakkaalle järjestelyn vaiva on vähäinen”, Kettula kertoi.
Energisenä luennoitsijana Tampereen yliopistolla tunnettu Kettula piti reipasotteisen puheenvuoron – se oli nähtävissä myös palautteissa:
”Kyllähän se vakuutuspuhuja oli mukaansa tempaava”, kirjoitti nimetön palautteen antaja Tampereelta.
Talous tutuksi -kiertue tavoittaa vuosittain 250–300 opettajaa. Järjestäjinä ovat Finanssiala ry:n lisäksi HYOL, Oikeuspalveluvirasto, Opetushallitus, Pörssisäätiö, Suomen Pankki, Nuorten yrittäjyys ja talous NYT sekä Tilastokeskus.



