Työ finanssialalla

Yllättäviä ammattinimikkeitä ja söpöjä robotteja – Maailman suurinta etäTETiä seurasi yli 6000 nuorta

Emilia Peikola ja Julia Karinto EtäTETissä

Finanssiala ry (FA) on osallistunut jo kuudetta kertaa Maailman suurimpaan etäTETiin yhdessä jäsenyritystensä kanssa. EtäTETissä nuorille esitellään finanssitoimialaa: millaista osaamista alalla tarvitaan ja mitä alalla voi tehdä.

Iltapäivän aiheita olivat erilaisten työmahdollisuuksien ja uratarinoiden lisäksi tekoäly, teknologia sekä yrittäjyys työelämässä. Nuoret osallistuivat keskusteluun chatin välityksellä ja muun muassa arvioivat finanssialalla työn olevan rentoa ja monipuolista. Myös monet ammattinimikkeet yllättivät, ja OP Pohjolan esittelyvideolla nähtyjä robotteja pidettiin söpöinä.

Esityksissä sivuttiin tekoälyn käyttöä sijoitus- tai muuhun talousneuvontaan. Nuoret suhtautuivat ajatukseen kriittisesti.

”Antaako jotkut oikeasti tekoälyn antaa rahaneuvoja? Ihmeellisessä maailmassa me elämme”, kommentoi eräs osallistuja.

”Päättäisin itse omista rahoistani, koska ei ole vielä mahdollista, että tekoäly tietäisi kaiken tarvittavan elämästäni, jotta pystyisi tekemään parhaimman päätöksen. Käyttäisin ehkä tekoälyä antamaan sellaista yleistä ideaa mitä tehdä, mutta kuitenkin pitäisin lopullisen päätöksen itselläni.”

Monet nuorten kysymykset liittyivät palkkaukseen ja työtehtävien mielekkyyteen. Chatissa myös kysyttiin, saako finanssialan töissä pitää kuulokkeita.

Voisiko finanssiala olla tulevaisuuden juttuni?

EtäTETiin osallistui yläkoululaisia ja lukiolaisia kaikkialta Suomesta. EtäTET-iltapäivän tarkoituksena on inspiroida nuoria ja mahdollisesti antaa kipinä finanssialalla työskentelystä.

”EtäTET tarjoaa ainutlaatuisen mahdollisuuden kurkistaa finanssialan kulisseihin ja tutustua alan monipuolisiin uramahdollisuuksiin. Päivän aikana nuoret pääsivät kuulemaan työstä pankissa ja vakuutusyhtiössä, yrittäjien eläkevakuutuksesta YEListä sekä teknologian kasvavasta roolista aina humanoidirobotteihin asti. Toivottavasti päivä avasi uusia näkökulmia ja sai mahdollisimman monen pohtimaan, voisiko finanssiala olla minunkin tulevaisuuden juttuni”, toteaa Finanssiala ry:n tapahtuma- ja viestintäasiantuntija Emilia Peikola..