- Suomen finanssisektori pysyi vakavaraisena vuoden 2021 ensimmäisen puolikkaan, tiedottaa Finanssivalvonta (Fiva).
- Pankkisektorin vakavaraisuus vahvistui.
- Työeläkesektorin vakavaraisuusaste oli kesäkuun lopussa korkeimmillaan sitten vuoden 2015.
- Henkivakuutusyhtiöiden vakavaraisuussuhde kasvoi vuotta aiemmasta.
- Vahinkovakuutusyhtiöiden varavaraisuutta kohensi oman varallisuuden kasvu.
Suomen finanssisektori pysyi vakavaraisena vuoden ensimmäisellä puoliskolla, tiedottaa Finanssivalvonta (Fiva). Talouden elpyminen ja sijoitusmarkkinoiden kehitys tukivat suomalaisen finanssisektorin kannattavuutta.
Fiva muistuttaa tiedotteessaan, että pandemia ylläpitää edelleen epävarmuutta taloudessa ja rahoitusmarkkinoilla. Täten sektorin vakavaraisuuden ja maksuvalmiuden on tärkeää säilyä vahvoina myös tulevaisuudessa.
”Finanssisektorin vakavaraisuus ja kannattavuus on osaltaan edistänyt Suomen toipumista koronakriisistä. Pankit ovat kyenneet tulemaan asiakkaitaan vastaan tarjoamalla lyhennysvapaita sekä jatkamalla uusien luottojen myöntämistä”, toteaa Finanssiala ry:n johtaja, pääekonomisti Veli-Matti Mattila.
Jäikö kysyttävää?
|Ota yhteyttä aiheen asiantuntijaan
Janoatko lisää?
Tähän aiheeseen liittyviä uutisia ja kolumneja
”Ajatelkaa edes taloushallintoa” – Yhden tilinpäätöksen mahdollistaminen keventäisi yritysten hallintoa ja parantaisi tietojen vertailtavuutta
Pakotteiden rikkominen voi jopa kaataa pankin – FA on julkaissut tietopaketin USA:n pakotelinjan heijastumisesta pankkeihin Suomessa
Poikkeusluvilla ei ylläpidetä liiketoimintaa vaan ajetaan sitä alas – Pakotteiden alaisen Teboilin vetoomus pankeille ja Fivalle on harhaanjohtava
FA:n Sara Mella: Euroopan talouteen voisi saada 3 000 miljardia euroa lisää rahaa – päätös on EU:n omissa käsissä