Säästäminen ja sijoittaminen Rahastoraportti Rahastot

”Nyt rahoitusteoria pois” – Sijoitusvaikuttaja Merja Mähkä laittaisi vastasyntyneiden ensisijoituksen Suomi-indeksirahastoon

Valtiovarainministeriön selvityksessä esitetään, että vastasyntyneen sijoituksen kohde olisi maailmaindeksiä seuraava rahasto. Tätä perustellaan muun muassa helpolla hajautuksella.

Sijoitusvaikuttaja Merja Mähkä ei suunnitelmasta innostu.

”Jos olisin itse sijoittamassa omia rahojani 18 vuodeksi, laittaisin ne varmastikin juuri maailma-indeksirahastoon. Se on rahoitusteorian mukainen hyvä vaihtoehto. Puhumme kuitenkin valtion tekemästä sijoituksesta lapsen puolesta: laittaisin rahat Suomi-indeksiä seuraavaan rahastoon. Nyt rahoitusteoria pois, teoria ei tunne sitä, että valtio antaa rahaa sijoituksiin. Olemme luomassa suomalaisia sijoittajia, uusia omistajia.”

S-Pankki Rahastoyhtiön toimitusjohtaja Teri Heilala pitää Suomi-rahastoa mielenkiintoisena vaihtoehtona: rahat jäisivät todennäköisemmin Suomeen. Heilalan mielestä tärkeää olisi, että ensisijoitus tehtäisiin rahastoon, joka on rekisteröity Suomeen ja siten suomalaisen sääntelyn piirissä.

”Koko ensisijoituksen idea on, että suurella osalla vanhemmista ei ole aikaa, kiinnostusta eikä välttämättä osaamista tällaista tehdä. Systeemin pitää olla mahdollisimman helppo. Tärkeintä on, että joka ikinen vanhempi osaa, pystyy ja haluaa sen sijoituksen lapsen puolesta tehdä”, Heilala sanoo.

”Suora osakesijoittaminen ilman riittävää hajautusta olisi tikanheittoa”

Yksi vaihtoehto vastasyntyneiden ensisijoituksen kohteeksi olisi suorat osakesijoitukset. Tästä ei kumpikaan panelisti innostu.

”Jos sanotaan rumasti, niin suora osakesijoitus yksittäiseen osakkeeseen olisi tikanheittoa. Voi mennä hyvin tai huonosti. Isolla osalla vanhemmista ei ole kokemusta sijoitusmaailmasta, joten rahasto olisi tässäkin mielessä helpoin vaihtoehto”, Heilala toteaa.

”Parhaimmillaan vanhemmat oppivat itse samalla. Jos lapsen rahat voi kätevästi laittaa rahastoon, niin ehkä vanhempi voisi itsekin innostua kokeilemaan ilman, että ottaa sijoittamisesta itselleen mitään harrastusta”, Mähkä sanoo.

Katso tallenne Rahastouutiset-tilaisuudesta