Kevätkiima ei lisää rakkauspetoksia – Huijari voi iskeä vaikka somen koiraryhmästä

Kevät on rakastumisen kulta-aikaa, toisaalta rikastuminen sijoittamalla taas kiinnostaa ympäri vuoden. Rikolliset tietävät molemmat! Entä miten koiran tai muun lemmikin omistajia yritetään huijata? Finanssiala ry:ssä petostorjunnasta vastaavat Niko Saxholm ja Sira Nieminen kertovat digihuijausten kevään trendeistä.

Raha ja rakkaus houkuttavat vuodesta toiseen. Keväällä hormonit hyrräävät ja rakkaudennälkä kasvaa. Finanssiala ry:n petos- ja rikostorjunnasta vastaava johtaja Niko Saxholm ja petostorjunnan asiantuntija Sira Nieminen eivät kuitenkaan vahvista ounastelua siitä, että kevät toisi rakkaushuijauksiin tilastopiikkiä.

”Valitettavasti pahaa-aavistamattomat saaliit käyvät huijarien pyydykseen kesät talvet. Kyse on enemmän huijarien aktiivisuudesta ja onnistuneista huijauskampanjoista”, Sira Nieminen sanoo.

Nieminen muistuttaa, että rikollisuuden erittely esimerkiksi rakkaus-, sijoitus- ja kalasteluhuijauksiin tai rahamuulaukseen saattaa olla harhaanjohtavaa. Rikolliset hyödyntävät joustavasti eri metodeja.

”Pankkien tietoon on tullut tapauksia, joissa esimerkiksi rakkaushuijauksen keinoin manipuloitu uhri luulee sijoittavansa kryptovaluuttaan tai osakkeisiin ja siirtää varojaan yksityishenkilön tilille, joka onkin muulitili”, Nieminen kertoo.

Vuonna 2025 suomalaisilta yritettiin dokumentti- ja rakkaushuijauksilla viedä yhteensä 13,7 miljoonaa euroa. Sijoitushuijauksilla yritettiin huijata yhteensä yli 31 miljoonaa.

FA:n petostorjunnan asiantuntija Sira Nieminen muistuttaa, että rikolliset hyödyntävät huijauksissa joustavasti eri metodeja.

Ystävänä juudas – somen harrastusryhmissä voi piillä kavala kyy

Niko Saxholm varoittaa, että aina rikolliset eivät iske vain romantiikan nälkään. Etenkin yksinäisten ikäihmisten rahojen perässä olevat huijarit saattavat vedota rakkauden sijaan ihan vain seurankaipuuseen. Huijaus kulkee rakkaushuijauksen tapaan: uhriin rakennetaan pitkäjänteisesti luottamus, jonka varjolla sitten huijataan rahaa.

”Erilaiset somen harrastusryhmät ovat hyvä saalistuspaikka. Huijari voi esimerkiksi väittää omistavansa saman rotuisen koiran kuin uhri ja siten löytää yhteisiä puheenaiheita ja kiinnostuksen kohteita. Viestittelyn jälkeen koira sairastuu, ja hoitoon tarvitaan rahaa.”

Tarttui huijari sitten rakkauden tai seuran kaipuuseen, yhdistävä tekijä on vedota tunteisiin.

”Jos vaikka ihan puolituttukin kertoo riipaisevasti rakkaan koiransa kärsimyksestä, moni heltyy. Samaistumispintaa tuo, jos samanlainen lemmikki tuhisee vieressä”, Saxholm toteaa.

FA:n petos- ja rikostorjunnasta vastaava johtaja Niko Saxholm muistuttaa, että rikolliset eivät iske vain romantiikan nälkään.

Pankkia varten huijari antaa kootut selitykset etukäteen

”Miten todennäköistä on, että juuri minulle tarjotaan sijoitusmahdollisuutta tuotolla, joka ylittää kirkkaasti markkinat? Onko todennäköistä, että tuntematon yhteydenottaja, jota en ole koskaan tavannut, on todella rakastunut?” Saxholm kysyy.

Huijari yrittää usein tunnistaa uhrissa piirteitä, joihin tarttumalla petos saattaisi mennä läpi: ystävä yksinäiselle, kryptovaluuttaa seikkailunhaluiselle ja vakaata korkeaa tuottoa turvallisuushakuiselle. Tarkoitus on tarjota juuri sitä, mitä ihminen haluaa.

Houkuttelevan sijoitustarjouksen saadessaan kannattaa pysähtyä hetkeksi.

”Miksi tätä tarjotaan juuri minulle? Miksi tuotot ovat näin kovat? Ymmärränkö mihin olen ryhtymässä? Koskaan ei kannata sijoittaa sellaiseen, mitä ei ymmärrä. Sijoittamisessa on harvoin kiire. Jos sijoitus täytyy tehdä nopeasti, kannattaa kiire kyseenalaistaa ja kysyä, miksi. Aidoissa sijoituksissa on kerrottava läpinäkyvästi sijoitusten riskeistä ja sijoituspäätöksen tekemiseen annetaan aikaa”, Nieminen painottaa.

Nieminen kertoo myös, milloin hälytyskellojen pitäisi soida todella kovaa: ”Jos uskomattomasta sijoituskohteesta kertova kieltää kertomasta sijoituksesta kenellekään tai alkaa neuvoa, miten pankille kuuluu vastata, ovat vaaran merkit ilmassa. Pankki saattaa kysyä asiakkaalta epäilyttävistä rahasiirroista. Tätä varten huijarit antavat huijattavalle valmiita vastauksia, jotta pankin epäilykset saataisiin hälvenemään”, Nieminen kertoo.  

Kiire on epäilyttävää, mutta kiireettömyyskään ei ole merkki siitä, että olisi turvassa.

”Tekoälyä hyödyntävillä, huijauksia sarjassa tehtailevilla rikollisilla ei ole kiire. Se, että ihastus ei pyydä rahaa heti, ei takaa mitään. Pitkä lämmittely on osa rikollisten taktiikkaa ja kasvattaa uskottavuutta.”

Tarjosi huijari sitten rahaa tai rakkautta, Nieminen ja Saxholm painottavat hieman kulunutta viisautta: Jos tarjous tuntuu liian hyvältä ollakseen totta, se ei yleensä ole totta.

Jäikö kysyttävää?

|

Ota yhteyttä aiheen asiantuntijaan

INFRA JA TURVALLISUUS

Sira Nieminen

Petostorjunnan asiantuntija