
Suomalaiset kotitaloudet ovat pärjänneet luottojensa kanssa hyvin huolimatta talouden alakulosta. Suomen Pankin johtokunnan varapuheenjohtaja Marja Nykänen väläytti Suomen Pankin tiedotustilaisuudessa 21.5.2025 pankkien lisäpääomavaatimusten nostoa, jos hallituksen päättämän asuntoluototuksen sääntelyn keventämisen arvioidaan lisäävän kotitalouksien velkaantumisen riskejä.
Vaatimusten kiristäminen olisi myrkkyä jo valmiiksi jumiutuneille asuntomarkkinoille.
Asuntorahoituksen sääntelyn tarkastelu on nyt erittäin ajankohtaista asuntomarkkinoiden alakulon takia. Hallituksen toimilla on hyvät mahdollisuudet lisätä kotitalouksien uskallusta lähteä asunto- ja mökkikaupoille. Pankkien vaatimusten kiristäminen hiekoittaisi pankkien mahdollisuuksia myöntää lainaa asunnonostajille.
Suomen Pankin toteamus osoittaa, että sääntelyn uudistamisessa on katsottava kokonaisuutta. Muuten käy helposti niin, että poliittisten päättäjien uudistuksille asettamat tavoitteet jäävät toteutumatta, kun viranomaiset kiristävät vaatimuksia toisaalla.
======
Vaatimusten kiristäminen hiekoittaisi pankkien mahdollisuuksia
myöntää lainaa asunnonostajille.
======
Nykänen huomautti pankkeja myös konttoriverkkonsa karsimisesta ja siitä, että ne ovat ajaneet asiakkaansa verkkoon digitaitoihin katsomatta.
Palveluita tarjotaan digitaalisesti, koska asiakkaat haluavat asioida itselleen sopivaan aikaan. Kaipaako moni todellisuudessa paluuta aikaan, jolloin pankkipalveluita saadakseen piti mennä virka-aikana konttoriin jonotusnumeron ja paperilaskujen kanssa?
Pankit tukevat ja neuvovat asiakkaitaan digiasioissa jatkuvasti ja tekevät töitä suomalaisten digitaitojen lisäämiseksi. Pankkien ohella esimerkiksi Verohallinto ja Kela vievät palveluitaan yhä enemmän verkkoon, mikä helpottaa sekä asiakkaita että asiakaspalvelijoita. Kaikki toimijat myös opastavat asiakkaitaan palveluiden käytössä.
Lisäksi pankin digiasioinnille on edelleen olemassa vaihtoehtoja, kuten laskujen suoramaksu.
Jäikö kysyttävää?
|Ota yhteyttä aiheen asiantuntijaan
Janoatko lisää?
Tähän aiheeseen liittyviä uutisia ja kolumneja

Ei jarruteta asuntokauppaa vaikeuttamalla luotonantoa

Asuntomarkkinoilla merkkejä piristymisestä – Fivan päätös pitää asuntolainakatto ja pankkien muuttuva lisäpääomavaatimus ennallaan tukee tätä kehitystä

Fiva pitää pankkien asuntolainakaton ja muuttuvan lisäpääomavaatimuksen ennallaan – päätös tukee asuntomarkkinoiden ja talouden orastavaa elpymistä

Fivalta hyvä päätös pitää asuntolainakatto ja pankkien muuttuva lisäpääomavaatimus ennallaan
