Nykysääntelyn mukaisesti kansalaisella saa olla vain yksi osakesäästötili. Lukumäärän rajaamista perustellaan sillä, että 100 000 euron ylärajaa olisi vaikeampi valvoa, jos tilejä voisi olla useampi.
Osakesäästötilejä tarjoaa Suomessa rajoitettu joukko Finanssivalvonnan rekisterissä olevia toimijoita, joiden kautta vähittäisasiakkaat voivat tehdä arvopaperikauppaa. Verohallinto saa jo nyt tiedon, onko verovelvollisella osakesäästötili jossain näistä yhtiöistä. Eikö samalla vaivalla saisi tiedon myös tileille talletetuista varoista?
Lisäksi kaikkea ei tarvitse estää ennakolta: jos sattuisikin niin, että sijoittajan osakesäästötileille talletetut varat ylittäisivät sallitun 100 000 euroa, voisi tähän puuttua sanktioin jälkikäteen.
Osakesäästötilien lukumäärärajasta luopuminen ei vähentäisi verokertymää, mutta helpottaisi asiakkaiden arkea. Yhden osakesäästötilin omistaminen saattaa unohtua, ja sanktioita tulee, vaikka ylimääräinen tili tai tilit lojuisivat tyhjillään. Tästä saatiin selvä esimerkki Ylen tammikuun lopussa julkaisemasta uutisesta, jossa porilaismiestä uhkasi 14 000 euron veromätkyt vain siksi, että hänellä oli kaksi osakesäästötiliä.
======
Onko viranomainen olemassa itseään vai kansalaisia varten?
======
Jos perusteluna käytetään viranomaistoiminnan helpottumista, herättää se filosofisen kysymyksen: Ketä varten viranomainen on olemassa? Voiko sekä kansalaisten että yritysten elämää hankaloittavaa rajoitusta perustella vain sillä, että se helpottaa viranomaisen työtä? Varsinkin, kun lukumäärärajoituksen poisto ei vähentäisi valtion verotuloja.
Osakesäästötilien lukumäärärajoituksesta luopuminen lisäisi myös liiketoimintaa. Nykyjärjestelmä taas rajoittaa kilpailua: Asiakkaan on ostettava kaikki palvelut ”samalta luukulta” eikä tämä voi hajauttaa palvelujaan. Julkisuudessa on myös keskusteltu osakesäästötilin laajentamisesta rahastoihin. Etenkin sen toteutuessa yhden osakesäästötilin rajoitus on myrkkyä kilpailulle ja asiakkaiden valinnanvapaudelle.
On selvää, että osakesäästötilien lukumäärärajoitus on syytä poistaa.
Jäikö kysyttävää?
|Ota yhteyttä aiheen asiantuntijaan
Janoatko lisää?
Tähän aiheeseen liittyviä uutisia ja kolumneja
Osakesäästötilien lukumäärän rajoitus vaikeuttaa asiakkaiden elämää ja rajoittaa kilpailua
Suomalaisia sijoittajia jo kaksi miljoonaa – koska pääsemme viiteen?
Kasvurahoituksella ja kansankapitalismilla potkua talouteen – lisää riskirahoitusta kasvuhakuisille yrityksille
Nuorena aloitettu sijoittaminen helpottaa koko loppuelämää