Lausunto

Luonnos Verohallinnon ohjeeksi Liiketoiminnan tai sen osan luovutuksen arvonlisäverotus

Ohjetta tulee soveltaa kansainvälisiin transaktioihin silloin, kun verotusvaltiona on Suomi​

  • FA katsoo, että Verohallinnon ohjetta tulee soveltaa myös kansainvälisiin transaktioihin siltä osin, kun verotusvaltiona on Suomi.

VH/1921/00.01.00/2025

Finanssiala ry (FA) kiittää mahdollisuudesta lausua Verohallinnon ohjeluonnoksesta Liiketoiminnan tai sen osan luovutuksen arvonlisäverotus. Ohjeluonnos on hyvin laadittu ja perusteltu.  

Ohjeluonnoksen 1 luvun viimeisessä kappaleessa todetaan: ”Tätä ohjetta sovelletaan vain suomalaisten arvonlisäverovelvollisten elinkeinonharjoittajien välisiin Suomen liiketoiminnan tai sen osan luovutuksiin.” FA katsoo, että ohjetta tulisi kuitenkin soveltaa myös kansainvälisiin transaktioihin silloin, kun Suomi on verotusvaltio. Arvonlisäverosäännökset ovat erilaisia eri jäsenvaltioissa, kuten ohjeluonnoksessa todetaan. Tämä ei kuitenkaan selitä sitä, miksi ohje ei soveltuisi myös kansainvälisiin transaktioihin siltä osin, kun verotusvaltiona on Suomi. Olisi epäneutraalia, ja vapaan liikkuvuuden periaatteen vastaista, että samoja säännöksiä ja samoja ohjeita ei sovellettaisi myös näissä tilanteissa. FA katsoo, että ohjeluonnosta tulee muuttaa tältä osin.  

FINANSSIALA RY 

Hannu Ijäs 

Jäikö kysyttävää?

|

Ota yhteyttä aiheen asiantuntijaan