Ohjeluonnoksessa tulisi määritellä siinä useammassa kohdassa käytetty termi ”rivi riviltä” sekä tehdä muutamia muita tarkennuksia.
VH/7447/00.01.00/2025
Ohjeluonnoksessa tulisi määritellä siinä useammassa kohdassa käytetty termi ”rivi riviltä” sekä tehdä muutamia muita tarkennuksia.
Finanssiala ry (FA) kiittää mahdollisuudesta kommentoida ohjeluonnosta. FA:n mielestä ohjeluonnos on selkeästi laadittu. Toivomme kuitenkin Verohallinnon huomioivan seuraavat huomiot/parannusehdotukset.
Ohjeluonnoksessa mainitaan useammassa kohdassa termi ”Rivi riviltä”[1]. Termiä ei kuitenkaan ole määritelty ohjeessa eikä se ole vakiintunut termi tilinpäätösstandardeissakaan. Ohjeessa tulisi FA:n mukaan määritellä kyseinen termi (s.o. mikä on Verohallinnon tulkinta termistä) sekä lisätä havainnollistavia soveltamisesimerkkejä perusteluineen.
Kappaleeseen 3.1. kohtaan ”Käytännössä etuyhteyden katsotaan olevan olemassa, kun konsernin ylin emoyksikkö on velvollinen yhdistelemään yksiköiden varat, velat, tulot, menot ja rahavirrat konsernitilinpäätökseensä (konsolidointitesti)” tulisi lisätä ”rivi riviltä”, mikä on olennainen osa testiä.
FA toivoo, että konserniyksikköä koskevaan kappaleeseen 3.4. lisätään käytännön esimerkkejä siitä, mikä on tai ei ole konserniyksikkö erityisesti, mikäli Verohallinto on jo tässä vaiheessa tunnistanut ongelmayhtiöitä tai -tilanteita.
Lisäksi FA huomauttaa kappaleen 2.1. sisältämästä määrittelyjärjestyksestä: konsernin kotimaisuutta ei voida määrittää, ennen kuin konserniyksiköt on määritetty.
FINANSSIALA RY
Hannu Ijäs
[1] Erimerkiksi s 5: ”Lainkäyttöalueen B tilinpäätösstandardi edellyttää, että B1 ja B2 konsolidoivat omistuksensa rivi riviltä.”
s. 7: ”sellaista omistusosuutta, joka velvoittaa omistajan yhdistelemään omistamansa yksiköt konsernitilinpäätökseensä rivi riviltä hyväksyttävän tilinpäätösstandardin mukaisesti.”
s. 8: ” Vapautetut yksiköt…silloin, kun ne ovat osa kirjanpidollista konsernia ja ne on yhdistelty rivi riviltä konsernin ylimmän emoyksikön laatimaan konsernitilinpäätökseen.”
s. 12: ” emoyksikkö on velvollinen konsolidoimaan jonkin yksikön kirjanpidon erät konsernitilinpäätökseensä rivi riviltä” ja ” ylin emoyksikkö on sovelletun tilinpäätösstandardin mukaisesti jättänyt yhdistelemättä rivi riviltä”
s. 14: ”ne on yhdistelty rivi riviltä konsernin ylimmän emoyksikön laatimaan konsernitilinpäätökseen.”
s. 18: ”Pääomasijoitusrahasto….ei ole velvollinen konsolidoimaan kohdekonsernien varoja, velkoja, tuottoja, kuluja ja käteisvaroja rivi riviltä konsernitiinpäätökseensä.”
s. 24: ”Koska yhteisyritys ei ole yksin yhdenkään tahon määräysvallassa, sen tilinpäätöslukuja ei tyypillisesti yhdistellä rivi riviltä sen omistajien konsernitilinpäätöksiin”
Jäikö kysyttävää?
|Ota yhteyttä aiheen asiantuntijaan