- Eduskunnan talousvaliokunta on antanut mietintönsä hallituksen esityksestä, jolla halutaan keventää asuntorahoitusta koskevaa sääntelyä.
- Valiokunta ehdottaa hallitusta enemmän höllennyksiä sääntelyyn. Merkittävimpiin lukeutuva muutos on asuntolainan enimmäispituuden nosto 40 vuoteen nykyisen 30 vuoden rajan sijaan.
- Finanssiala on valiokunnan mietintöön ja sen esittämiin muutoksiin tyytyväinen.
Mietintö etenee seuraavaksi eduskunnan täysistunnon käsittelyyn. On oletettavaa, että eduskunta siunaa talousvaliokunnan mietinnön valmiiksi lainsäädännöksi. Lakimuutosten tarkka voimaantuloaika ei ole tiedossa.
Eduskunnan talousvaliokunta on mietinnössään ottanut myönteisen kannan hallituksen lakiesitykseen, jolla on tarkoitus höllentää asuntorahoituksen sääntelyä. Valiokunta menee omassa mietinnössään hallitusta pidemmälle.
Valiokunnan ehdottamista muutoksista olennaisimpia ovat:
- Asuntoluottojen enimmäistakaisinmaksuaikaa tulisi pidentää niin, että se olisi jatkossa 40 vuotta. Hallituksen lakiesityksessä enimmäistakaisinmaksuaika oli 35 vuotta (nykyään 30 vuotta).
- Asuntoyhteisölainojen (kuten taloyhtiölainojen) enimmäistakaisinmaksuaikaa tulisi voida valtioneuvoston asetuksella pidentää enintään kymmenellä vuodella, jolloin luoton takaisinmaksuaika voisi olla enintään 40 vuotta. Hallituksen lakiesityksessä takaisinmaksuaikaa oli mahdollista pidentää enintään 5 vuodella 35 vuoteen.
Finanssiala ry:n pääekonomisti Veli-Matti Mattila pitää nyt esitettyä lakikokonaisuutta ja valiokunnan muutosehdotuksia perusteltuina ja täsmäkorjauksina asuntorahoitusta koskevaan kansalliseen sääntelyyn.
”On erikseen kiitettävä talousvaliokuntaa ennakkoluulottomuudesta asuntorahoituksen sääntelyn suhteen. Maailmantilanne ja asuntomarkkinoiden taantuma huomioiden nyt on oikea aika vauhdittaa asuntokauppaa. Nämä ovat maltillisia muutoksia, jotka ovat askelia oikeaan suuntaan”, Mattila sanoo.
Hallituksen tekemässä esityksessä oli lisäksi seuraavia muutoksia nykytilaan:
- Finanssivalvonta saa asettaa asuntolainakaton enimmillään 95 prosenttiin asunnon arvosta kaikille asunnonostajille. Nykyisin lainakatto voi olla enintään 90 prosenttia muille kuin ensiasunnon ostajille.
- Taloyhtiö- ja muiden asuntoyhteisölainojen sääntelyä voidaan jatkossa muuttaa valtioneuvoston asetuksella suhdannetilanteen mukaan:
- Lainat voivat olla uudisrakentamisessa enintään 70 prosenttia myytävien asuntojen velattomasta hinnasta.
- Lyhennysvapaan kesto saa olla enintään 2 vuotta rakennusvaiheen päättymisestä lukien.
Finanssiala ry oli yksi valiokunnassa asian tiimoilta kuulluista asiantuntijatahoista.
Jäikö kysyttävää?
|Ota yhteyttä aiheen asiantuntijaan
Janoatko lisää?
Tähän aiheeseen liittyviä uutisia ja kolumneja
Asuntolainaa voisi lain mukaan saada jopa 40 vuodeksi – Talousvaliokunnalta ennakkoluuloton linjaus
Yritysten oikeus pankkipalveluihin rajattava yhteen tiliin – Fiva, Verohallinto ja poliisi FA:n kanssa samoilla linjoilla
Finanssisektorin vakavaraisuus säilynyt vahvana – FA:n Ahosniemi: Järkevämpi sääntely helpottaisi pankkeja luomaan kasvua
Komissiolle viesti Pohjolan pankeista: tavoitteena oltava vakaa, mutta ei ylisäännelty pankkisektori