Uusi komissio aloittaa työnsä marraskuun alussa. Finanssiala odottaa tulevalta EU-kaudelta selkeästi aiempaa vähemmän mutta parempaa sääntelyä. Tavoite on korkealla myös komission asialistalla.
Mitä uutta on tulossa?
Pitkäaikaisrahoituksen ohella komission agendalle on tulossa muitakin finanssialan kannalta merkittäviä hankkeita. Pankkiunionin jatkoksi komissio suunnittelee pitkälle menevää EU:n pääomamarkkinoiden kehittämistä, Capital Markets Union -hanketta. Sisämarkkinatavoitteiden lisäksi komission tavoitteena on estää säännösten kiertäminen niin sanotulla varjopankkitoiminnalla, jossa riskejä siirretään pankkien taseen ulkopuolelle. Lisäksi arvopaperialan keskusvastapuolia ja muita infrastruktuureja tultaneen sääntelemään systeemiriskin välttämiseksi EU-tasolla. Myös veronkierron ja rahanpesun ehkäisy ovat asioita, joissa finanssiala haluaa olla aktiivisesti mukana. ”Seuraamme mielenkiinnolla, tuleeko asialistalle ennen pitkää jotain sellaista kuin ”vakuutusunioni”, Insurance Union. Puheissa tätä on vilauteltu silloin tällöin. Pankkiunionin myötä voi syntyä painetta esimerkiksi vakuutusyhtiöiden yhteisvastuun kehittämiseen. Vakuutusala suhtautuu tähän varsin kriittisesti. Kansainvälinen Capital Standards –vakavaraisuushanke voi puolestaan tuoda muutoksia nykyiseen vakuutusyhtiöiden Solvenssi II -sääntelyyn”, kertoo Pekonen-Ranta. Pekonen-Rannan mukaan komissio aikoo kiinnittää aikaisempaa enemmän huomiota myös lobbauksen avoimuuteen. ”Meillä ei ole mitään sitä vastaan, jos parlamentissa jo käytössä oleva avoimuusrekisteri alkaisi koskea myös komission ja neuvoston edustajien tapaamisia. Suhtaudumme positiivisesti läpinäkyvyyden lisäämiseen”, Mari Pekonen-Ranta toteaa.Jäikö kysyttävää?
|Aiheen asiantuntijat
EU-edunvalvonta -ryhmän esihenkilö, FA:n johtoryhmän jäsen, FA:n hallituksen sihteeri, EU-edunvalvonnan koordinointi, Brysselin toimisto
Mari Pekonen-Ranta
Johtaja, EU-asiat