
- Viimeisimpien ennusteiden mukaan Suomen talouteen on luvassa hidasta kasvua vuosille 2025 ja 2026.
- Kesäkuussa julkaistuista ennusteista alhaisimman arvion Suomen talouskasvusta antaa Suomen Pankki, joka ennakoi BKT:n kasvavan 0,5 prosenttia vuonna 2025. Korkeinta kasvulukua vuodelle 2025 ennustavat valtiovarainministeriö ja POP Pankki-ryhmä, joiden arvioiden mukaan talous kasvaisi 1,0 prosenttia.
- Kauppa- ja geopoliittisten jännitteiden lisääntyminen varjostaa globaalia kehitystä, mikä on tuntunut myös Suomessa.
- Finanssiala ry (FA) kokoaa sivuilleen listausta pankkien, viranomaisten ja suomalaisten tutkimuslaitosten tuoreimmista talousennusteista. Linkki FA:n taulukoimiin tietoihin löytyy jutun lopusta.
- Kesäkuussa talousennusteensa julkaisivat POP Pankki -ryhmä, Danske Bank, valtiovarainministeriö ja Suomen Pankki.
Kesäkuun aikana annetut arviot Suomen tämän vuoden talouskasvusta liikkuvat 0,5 ja 1,0 prosentin välillä. Vuonna 2026 talous kasvaa ennusteiden mukaan 1,4–1,7 prosentin vuosivauhtia.
”Suomen talouden lähiajan kuva on pysynyt uusimpien ennusteiden perusteella liki ennallaan kevään ajan. Kauppa- ja geopoliittisten jännitteiden kasvu vaikuttaa voimakkaasti globaaliin talouskehitykseen, ja tämä on heijastunut myös Suomeen”, tiivistää Finanssiala ry:n (FA) johtaja, pääekonomisti Veli-Matti Mattila.
Epävarmuus on ollut ajoittain voimakasta, mutta joitain merkkejä paremmasta on Mattilan mukaan kuitenkin nähtävillä.
”Ennusteiden mukaan Suomen talouskasvu elpyy hieman tänä vuonna korkotason laskun, palkkojen nousun ja vientikysynnän tukemana. Vauhti jää kuitenkin vaisuksi ja työttömyys pysyy suurena. Tosin Suomen talouden moottorista ei ole kovin suuria kierroksia edes saatavilla, siitä pitävät huolen väestön ikärakenne ja vaatimaton tuottavuuskehitys”, Mattila analysoi.
Mattila muistuttaa, että hallituksen puoliväliriihessä tekemät vero-, sääntely- ja muut talouskasvua tukevat päätökset odottavat vielä toimeenpanoaan. Mattila kehottaa hallitusta pitämään talouden kasvuedellytykset kunnossa.
”On varottava sitä, että viranomaistoimin vesitetään esimerkiksi asuntorahoituksen sääntelyyn tehtävien kevennysten vaikutuksia. Suomen tulisi olla aktiivinen myös EU-tasolla ja ajaa esimerkiksi finanssisääntelyn osalta sellaisia muutoksia, jotka edesauttavat yritysten ja kotitalouksien investointien rahoitusta”, Mattila huomauttaa.
Kesäkuun talousennusteet bruttokansantuotteen muutokselle vuodelle 2025
- POP Pankki -ryhmä 17.6.2025: 1,0 prosenttia.
- Danske Bank 4.6.2025: 0,9 prosenttia.
- Valtiovarainministeriö 16.6.2025: 1,0 prosenttia.
- Suomen Pankki 10.6.2025: 0,5 prosenttia.
Jäikö kysyttävää?
|Ota yhteyttä aiheen asiantuntijaan
Janoatko lisää?
Tähän aiheeseen liittyviä uutisia ja kolumneja

Koonti tuoreimmista talousennusteista: Suomi sinnittelee vastatuulessa – varovaisia merkkejä toipumisesta nähtävissä

Työurat monihuippuisiksi – yli 55-vuotiaiden osaamista ei ole varaa hukata

Miten pidämme kiinni osaamisesta? – FA herättää keskustelua monihuippuisista työurista

Huipulta toiselle – yli 55-vuotiaiden osaamista tarvitaan työelämässä
